Ефективність зниження звуку пострілу глушниками або саундмодераторами.

- Статті

Однією з головних характеристик якості глушників (саундмодераторів, П.З.Р.З.П, silencer, suppressor) є рівень зниження звуку пострілу.

У даній статті я хочу висвітлити деякі фактори, що впливають на цей показник. Всі аргументи, наведені в статті, є особисто моєю думкою, заснованим на досить великому досвіді виготовлення і застосування подібних пристроїв.

Зупинимося докладніше на глушниках нашої компанії серії ASTUR. Дані саундмодератори призначені для використання як на карабінах з поздовжньо-ковзною системою затвора, так і на напівавтоматичних карабінах з дульною різьбою. Перш за все варто сказати, що глушники серії ASTUR, втім як і решта приладів нашої компанії – не є копією жодного глушника інших торгівельних марок. Внутрішній устрій глушника – це оригінальна схема, розроблена фахівцями нашої компанії і вдає із себе класичну “прямоточну” семи камерну схему з пристроєм попереднього розсічення газового потоку.

Дуже зручним прикладом для обговорення факторів, що впливають на ефективність зниження звуку пострілу, на мою думку, є глушник ASTUR з різьбою М14х1 розрахований на роботу з патронами калібром 7.62х39 або 308.

Глушник ASTUR знижує звук пострілу від 24Дб до 28Дб (при вимірюванні шумоміром), що приблизно на 60 – 70% (оцінюючи на слух) нижче ніж звук пострілу звичайним (надзвуковим) патроном. Говорячи про рівень зниження звуку пострілу, необхідно брати до уваги, що ця величина досить суб’єктивна і умовна. Вона залежить від багатьох факторів, таких наприклад як: слух стрілка, умови де ведеться стрілянина, погодні умови, технічні можливості і особливості карабіна, на який встановлений саундмодератор. Давно відомо що будь-який глушник ефективніше знижує звук на карабіни з поздовжньо-ковзаючим затвором (мова йде про відчуття стрілка) ніж на напівавтоматичних карабінах. Відбувається це через те, що на болтових снайперських і мисливських карабіни відсутній ефект зворотного руху порохових газів. Всі порохові гази, що утворюються при пострілі, залишаються “закритими” в затворній групі і можуть рухатися тільки вперед через ствол і глушник. У напівавтоматичних карабіни відразу після пострілу затвор відкривається і частина порохових газів проривається назад в затворну групу, знижуючи ефективність роботи саундмодераторів. Зокрема, з напівавтоматичним карабіном Vz.58, практично відразу після пострілу, весь затвор відходить назад і порохові гази, не зустрічаючи жодного опору, прориваються в обличчя стрілку. При цьому глушник працює практично на 60% своїх можливостей.

Говорячи про – << умовах де ведеться стрілянина >> – я маю на увазі під цим такі чинники: відкритий чи закритий простір (як приклад ТІР або відкрите стрільбище), особливості місцевості (поле, яри, ліс, пагорби або гори). Як відомо, при застосуванні глушників ми добиваємося зниження звуку пострілу за рахунок “згладжування” різниці між атмосферним тиском і тиском порохових газів які вириваються з ствола. При цьому, в більшості випадків, стрілянина ведеться надзвуковим патроном і звісно жоден саундмодератор не зможе прибрати звук пострілу повністю. Як мінімум залишиться звук від кулі що вилітає і відлуння від нього. Одночасно зі звуком від кулі, стрілок чує звук від самого пострілу, знижений і перенаправлений саундмодератором в напрямку – більше вперед від стрілка (в більшості випадків). Наявність попереду і з боків від стрілка будь-яких перешкод, будуть викликати відображення звукових хвиль і відповідно, суб’єктивно, погіршувати рівень зниження звуку пострілу. Особливо своєрідно звук розповсюджюється при стрільбі над водною поверхнею.

Говорячи про – << погодних умовах >> – я маю на увазі різницю в швидкості і характер поширення звукових хвиль в повітрі з урахуванням таких факторів, як: вологість повітря, його температура, щільність. Застосовуючи один і той же глушник, стрілок буде чути звук від пострілу по різному, стріляючи в суху погоду або в щільному тумані. В цьому випадку дуже важлива тональність звуку, що виходить при “виході” з саундмодератора. На моєму особистому досвіді, звук з більш високою тональністю розсіюється швидше, ніж звук з більш низькою тональністю.

Таким чином, для об’єктивної оцінки рівня зниження звуку пострілу, стрілець повинен порівнювати різні саундмодератори в максимально однакових умовах (на одному зброю, однаковий патрон, однакові умови стрільби).

Залишити відповідь