Дульне гальмо-компенсатор. Конструкція і призначення сучасного ДГК

- Статті

Дульний гальмо-компенсатор знижує віддачу пострілу і є ефективним засобом підвищення точності стрільби. З’являється можливість збільшити заряд без внесення додаткових змін до конструкції рушниці.

Порохові гази при покиданні ствола впираються в дульний гальмо-компенсатор, конструкція якого змінює напрямок частини продуктів згоряння пороху. Отриманий імпульс протилежний віддачі пострілу і гасить поштовх на розрахункову величину. Відомі випадки створення ДГК зі зворотним відкатом, коли зброя виривається з рук стрільця вперед, в сторону цілі.

Принцип дії дульного гальма-компенсатора

За принципом використання порохових газів і конструкції дульного гальма-компенсатори розрізняють:

– активного типу. Є порожні перегородки, які беруть частину енергії пострілу в момент проходження кулі або снаряда;
– реактивного. Енергія пострілу компенсується імпульсом викидаються газів через похилі щілини ДГК під кутом, зворотним напрямку пострілу. Чим менше кут по відношенню до стовбура, тим ефективніше компенсація віддачі. Одночасно зростає небезпека ураження продуктами згоряння стрілка і знаходяться поруч людей;
активно-реактивна конструкція дульного гальма компенсатора містить обидва принципу зниження віддачі;
– по числу камер. Є багатокамерні конструкції, однокамерні і безкамерні. Кожна камера локалізує невелику частину енергії заряду. Роздільний газовідвід підвищує безпеку і управління стабілізацією зброї;
кількості рядів бічних отворів – від одного до декількох, в залежності від необхідності усунути той чи інший заважає стрільбі фактор;
– формі отворів: віконні, сітчасті або щілинні. Віконні використовуються для прийняття значного імпульсу віддачі. У цивільну зброю, як правило, не використовуються.

Слід врахувати, що застосування компенсатора як правило призводить до збільшення гучності пострілу для стрілка і прояву спалаху. За допомогою глушника негативний прояв наслідків установки дульного гальма компенсатора зменшується. Позитивних аспектів набагато більше: гаситься відведення стовбура, можливий точний постріл з нестійкою позиції, деталі та механізми рушниці менше деформуються, дозволяє знизити вагу зброї.

Разом з тим, ДГК збільшує довжину ствола. Фахівці компанії ASTUR, що займається розробкою і виробництвом систем поглинання енергії віддачі і шумозаглушення пострілу, вказують на необхідність узгодження параметрів компенсатора з характеристиками конкретної моделі рушниці.

ДГК від ASTUR

Для кращого розуміння, розробники рушничних аксесуарів ASTUR пропонують розглянути ствол рушниці, як якийсь гнучкий прут, який здійснює коливальні рухи. У прямолінійній стані поперечна швидкість найбільша. У верхній і нижній точці, де відхилення максимальне, кінець умовного прута на мить завмирає. Швидкість в цей момент нульова. Потім починається прискорює рух до центру.

Залишається перенести представлену динаміку руху на ствол, щоб зрозуміти, що оптимальним для якісного пострілу буде момент, коли ствол буде знаходитися в одному з крайніх положень. На відхилення кулі від мети поперечна швидкість впливати не буде. За таким принципом конструюються рушниці з високою точністю стрільби. Додаткова насадка змінює балансування і вагові характеристики ствола. Якщо не буде узгодження, снаряд покине ствол з моментом інерції, уводящим траєкторію від лінії прицілювання.

Розробки ASTUR отримали вдячність любителів кульової стрільби завдяки ідеальній узгодженості зі зброєю. Окремо слід виділити:

  • ДТК РАПІРА. Конструкція містить спеціальну камеру, в якій допалюються незгорілі частки пороху. Гази, не утворюючи полум’я, видаляються через асиметричні отвори. Форсунки розташовані з урахуванням компенсації відведення ствола при роботі затвора. Цанговий затиск забезпечує надійне і швидке кріплення;
  • ДГК ШТУРМОВІК. Проста і недорога конструкція довела часом ефективність стабілізації пострілу. Особливо в автоматичному режимі. Бічні камери, крім компенсації віддачі, зменшують вплив затворного механізму на стан зброї під час стрільби. Хрестоподібний пропил на виході закручує виходять гази в спіраль, гасячи полум’я догоряють продуктів заряду. Кріплення цангові.
    Обидві моделі припускають можливість адаптування з глушником на різьбове з’єднання.Продукція ASTUR відрізняється якістю і надійністю, крім того всі пристрої чудово зарекомендували себе на практиці.
Залишити відповідь